Přírodní materiály

Bavlna
Je hlavní přírodní textilní surovinou, která se vyznačuje ideálním souhrnem vlastností pro použití při výrobě textilních výrobků. Vyznačuje se vhodnou pevností, pružností, tažností, dobrými tepelně-izolačními schopnostmi a schopností dobře přijímat barviva.

Ovčí vlna
Patří mezi nejstarší a nejdůležitější přírodní textilní materiály, které používalo lidstvo k odívání již v dávných dobách. Vyznačuje se hřejivostí, je příjemná na dotek a dobře přijímá barviva. Pro běžné použití je upravována proti plstnatění.

Viskóza
Základem pro tento přírodní materiál je buničina – celulóza, která se vyrábí ze dřeva jehličnatých a listnatých stromů. Používá se buď samostatně, nebo ve směsi s bavlnou, vlnou nebo jinými syntetickými materiály.


Syntetické materiály

Polyamidová vlákna
Syntetická vlákna (nylon) s dobrou pevností, odolností vůči oděru, dobře se barví a vyznačují se nízkou navlhavostí.

Polyesterová vlákna
Tato syntetická vlákna dobře odolávají mikroorganismům, zpracovávají se ve směsi s bavlnou, vlnou nebo viskózou. Vyznačují se pevností a nízkou navlhavostí. Nevýhodou je sklon ke žmolkovatění.

Akryová vlákna
Vynikají zejména stálostí na světle, pevností, tažností a odolností vůči kyselinám. Nemají sklon ke žmolkovatění a plstění. Vyrábějí se často ve směsi s vlnou.

Polypropylénová vlákna
Jsou velmi odolná vůči oděru a mají výhodnou plastickou i elastickou deformaci. Jsou odolná vůči chemikáliím.

Polyuretánová vlákna
Patří mezi elastomerová vlákna a vyznačují se velkou roztažností a schopností opakovaného a téměř úplného návratu do původních rozměrů. Polyuretanová vlákna pod značkou LYCRA vyrábí firma Invista (dříve DuPont) a pod značkou DORLASTAN firma BAYER. Nejčastěji se setkáváme s názvem ELASTAN (v USA také spandex). Ve výrobě ponožek se používá kromě holé (neopředené) lycry i opředená lycra, a to buď polyamidem, nebo bavlnou (core-garn).

Gumové nitě
Výroba gumových nití byla možná už v roce 1939 přeměnou surového kaučuku na plastickou mísitelnou hmotu a následnou vulkanizací byla plastická kaučuková směs upravená do elastického stavu – gumy. Guma je následně ovinuta bavlnou (optex) nebo polyamidem (latex). Oleje nebo tuky způsobují bobtnání nitě a snižují její elasticitu. Gumu může poškodit i působení UV paprsků nebo suché teplo.

Speciální materiály a úpravy
Při výrobě používáme nejkvalitnější materiály a příze zejména od evropských dodavatelů. Kvalitní materiál je základem kvalitního produktu. Dodatečné vlastnosti našich výrobků zajišťuje použití různých funkčních materiálů.


Funkční materiály

Prolen® Siltex
Speciální polypropylenové vlákno modifikované antibakteriálním aditivem na bázi biogenních iontů stříbra, které neškodí tělu ani životnímu prostředí. Ionty stříbra brání růstu bakterií a plísní, redukují nepříjemné pachy a udržují biologickou rovnováhu pokožky během vrcholových nebo rekreačních sportů.

Coolmax®
COOLMAX® je speciální polyesterové vlákno, které zajišťuje komfort při nošení. Odvádí vlhkost od pokožky a zajišťuje její vypařování na vnější straně materiálu. I při intenzivní zátěži udržuje konstantní teplotu pokožky. Použití vlákna COOLMAX® zajišťuje rychlejší vyschnutí materiálu ve srovnání s běžnými materiály, jako jsou bavlna nebo jiné syntetické materiály.

Bambusové vlákno
Vysoký podíl bambusového vlákna (přírodní viskóza) s antibakteriálním účinkem zajišťuje vyšší hebkost výrobku a jeho použití je vhodné při nadměrném pocení nohy a při náchylnosti ke vzniku kožních houbových chorob.

Stříbrné vlákno
Stříbro je známé jako antimikrobiální látka účinná v boji s bakteriemi, plísněmi a kvasinkami. Zároveň má dobrý vliv na léčení drobných škrábanců nebo odřenin a urychluje regeneraci pokožky. Působí i proti akné, psoriáze, ekzémům a zánětům. Používá se jako přímá součást materiálu (polypropylen s aktivními biogenními ionty stříbra Ag+ implantovanými do jádra příze). Použití stříbra je netoxické a zdravotně nezávadné.