Akce Tričko + ponožky ZDARMA → Použi kód LADINAMTO
Jak se rodí Fusakle

Jak se rodí FusakleZmáčkneš knoflík a najednou vypadne hotová fuska – NE, přesně tak to nefunguje :) Za vším je lidská práce a posloupnost kroků, bez kterých by žádné Fusakle nebyly. Tak se tedy podívej, ať si příště nemusíš říkat: „… a přitom taková blbost…“

Dostat dobrý nápad nestačí

Ještě ho musíš správně umístit, rozložit, barevně zkombinovat a zjistit, jestli se to náhodou nelíbí jen tobě. ;) Pletení má své možnosti i omezení a na to všechno musí myslet člověk, který kreslí všechny vzory do speciálního pletacího programu. Ne všechno, co si nakreslíš, se také dá uplést. Každý vzor se programuje zvlášť do pletacího stroje bod po bodu (do čtvercové sítě) a rozpočítává se rozmístění vzoru po ponožce podle velikosti, barev a složitosti. Někdy trvá vzorování 2 hodiny a někdy, jako například u Večerníčků, i 2 týdny na jeden design.

Výběr bavlnek a nastavení strojů

Vzorník má 1565 barev a bavlnek je 130. Proto se snažíme vždycky najít co nejbližší odstín. Ne všechno je na skladě, proto musíme objednávat od našich dodavatelů ze Slovenska a Česka. Když se na stroji vyrobí „koruna“ z bavlnek, musí se každá nit provléknout do pletacího stroje. Je to tak složitý mechanismus, že nechápeme, jak to mohl někdo dát dohromady. Než se nastaví program a všechny parametry, zabere to minimálně 2 hodiny. A než jsou připravené všechny stroje, jeden den je fuč jen s nastavovačkami.

Vyrobí se první vzorek

A ten ze stroje vyleze jako dlouhý neforemný zázrak. Začneme s úpravami vzoru, rozmístění, spekulujeme nad barevnými kombinacemi a zkoušíme nové vzorky, se kterými můžeme být spokojeni. Někdy zabere 1 design jeden celý den, někdy i 2. Rozběhne se samotná výroba, při které se musí neustále dohlížet, jestli se jemné nitě náhodou nepotrhaly, nepopletly, jestli stroj správně plete vzor, jestli je správná velikost, každá fuska se musí obrátit naruby a zkontrolovat. To je první fáze, v níž prochází každá jednotlivá ponožka lidskou rukou. Schválně – jak dlouho myslíš, že trvá upletení jedné ponožky? V průměru je to 5 minut. Jeden celý pár trvá tedy 10 minut. Takže to není taková rychlovka, jak by se mohlo zdát.

Sešívání, sešívání a zase sešívání

Pokud nechceme, aby nám z Fusaklí trčely prsty, musíme na každé jednotlivé ponožce sešít špičky. Dělá se to na dalším stroji, který vyžaduje zručnost a praxi. Každá ponožka musí být speciálně připravená na sešití a vložená do stroje určitým způsobem, jinak je sešití špatné a celá ponožka se vyřadí. Je to dost monotónní činnost, proto se u ní během dne střídá víc lidí, aby si místo ponožky nesešili prsty. Když je sešívač zručný, dokáže za jednu minutu sešít víc než 100 kusů.

Ze stroje vyjde ponožka v surovém stavu

Aby ponožka dostala sexy tvar, musíme ji napařit a vyžehlit. Tím se stáhne a dostane svou finální podobu. Každá ponožka se musí natáhnout na vyhřívané kopyto (a následně z něj stáhnout) a postupně putuje do parní a tlakové komory. Další fáze, kdy se každé ponožky dotkne lidská ruka. Jak už víš, ne vždycky tvoří pár stejné ponožky, třeba u motivu Pat a Mat. Navíc se musí spárovat i stejné velikosti. Kromě toho je tohle poslední stádium optické kontroly – náročné na pozornost a monotónnost. Klobouk dolů všem, kteří jsou součástí tohoto procesu.

Poslední fáze je jedna z nejpracnějších

Na každý pár ponožek musíme hodit etiketu, abyste věděli, že je nemáte prát na 90 stupňů ani žehlit (nesměj se – to se nám fakt stává). Následně se na každou etiketu ještě nasadí háček, etiketa s čárovým kódem a vždy 5 párů se převáže páskou. Takto připravené Fusakle se položí do krabice a putují do světa.

Tak – a teď víš, že Fusakle se samy neudělají

A víš i to, že za každým jednotlivým kusem jsou reální lidé a že to je do značné míry ruční práce. Ani jeden krok se neobejde bez lidského dotyku. A všechno jsou to lidé ze Slovenska a Česka. Tak se snažíme podporovat domácí výrobu. A to děláš i ty. Děkujeme.